Share, , Google Plus, Pinterest,

Posted in:

Showmax notuje więcej użytkowników od serwisu Netflix? Ktoś tutaj mocno popłynął z danymi.

Polska wersja serwisu VoD ShowMax przez pierwsze siedem dni po starcie zanotowała więcej użytkowników i odsłon od polskiej wersji Netflixa. (Wirtualne Media)

Jest to spore uproszczenie, ale takie słowa dobierało wiele polskich serwisów internetowych. Showmax przegonił Netfliksa, Showmax bije ich na głowę… Pełno takich wpisów, ale nikt się nie zastanowił nad jedną, ważną kwestią – Netflix bazuje na aplikacjach mobilnych i w telewizorach. Showmax jeszcze raczkuje na tych ostatnich i poniższe statystyki brane są z serwisów internetowych (ź: Wirtualne Media)

showmax-vs-netflix

Takie porównanie jest totalnie bezsensu z kilku względów. Generowany ruch spowodowały reklamy w sieci,, w większych miastach, w telewizji, elektromarketach i innych miejscach. Dopiero po jakimś czasie, po próbnych okresach pierwszych użytkowników będzie można zrobić badanie rynku.

Będzie można, ale należałoby zrobić to na wszystkich platformach. Jednak do tego typu danych Wirtualne Media raczej nie będą miały dostępu i mogą dalej zaklinać rzeczywistość. Nie wiem czy zauważyli również, że w ich tekście kampanię reklamową zachwala osoba powiązana z firmą, do której należy firma tworząca tę kampanię.

Teraz jednak przejdźmy do prawdziwych statystyk, tych które zmieniają powyższy obraz. W sieci pojawiły się liczby udostępnione przez Leichtman Research Group.

  • 64% of households get a subscription video on-Demand (SVOD) service from Netflix, Amazon Prime, and/or Hulu — 51% of all adults stream any of these services on a monthly basis
  • 23% of all adults stream Netflix daily — compared to 6% in 2011
  • 81% of Netflix streaming users watch Netflix on a TV set
  • 64% of pay-TV subscribers have a DVR — compared to 49% in 2011
  • 60% of DVR households have DVR on more than one TV — compared to 33% in 2011
  • 65% of all cable and Telco video subscribers have used VOD from their current provider
  • 58% of all cable subscribers used VOD in the past month — compared to 42% in 2011

Co prawda, badanie dotyczy rynku w USA, ale jedna rzecz jest bardzo interesująca i jest duże prawdopodobieństwo, że w Polsce może być podobnie. Chodzi o tych 81% użytkowników korzystających z Netfliksa za pomocą telewizora. Widać więc, że nie ma sensu porównywania serwisów Showmax i Netflix na bazie odwiedzin ich serwisów internetowych. Oczywiście, pewnie znajdą się jednostki, które robią to z wykorzystaniem komputera, gdzie podłączają go do TV przez HDMI, ale jest to na pewno margines.

Dobrze, że Showmax pojawił się w Polsce, bo może coś zmieni. Może wpłynie na decyzję HBO, które nieśmiało zabiera się za oddzielenie swojej usługi HBO GO. Może spowoduje, że Netflix zejdzie trochę z cen. Jednak takie porównania na pewno im nie pomogą, bo ludzie mają swój rozum i ich świadomość jest co raz większa w tym temacie.

Na pewno nie pomaga im również głos Patryka Vegi, który komicznie wymawia na Showmax.com.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *